Zaoszczędzić na kosztach nabycia nieruchomości | Agencja Nieruchomości Warszawa
Wystarczy spróbować sobie wyobrazić, kiedy i jak ma zdobyć wiedzę i doświadczenie potencjalny nabywca mieszkania, domu lub innej nieruchomości, jeśli nie jest ekspertem rynku nieruchomości. Przecież taki zwyczajny nabywca, okazje do zdobywania wiedzy i doświadczenia może w najlepszym razie policzyć na palcach jednej ręki. Bo ile razy w życiu dokonuje zakupu tak kosztownych dóbr? U znajomych i przyjaciół też trudno zasięgnąć porady, co zrobić, żeby zaoszczędzić na kosztach związanych z nabyciem mieszkania, domu lub innej nieruchomości, bo i ich doświadczenie i wiedza też najczęściej nie są imponujące z tych samych powodów.
Ale, od czego jest społeczny podział pracy, z którego wynikają specjalizacje w różnych dziedzinach wiedzy i doświadczenia? Zwłaszcza, gdy chodzi o tak rzadko wykonywane czynności, jak transakcje, których przedmiotem są mieszkania, domy lub inne nieruchomości, warto skorzystać z doświadczenia profesjonalistów, zanim się okaże, że koszty nabycia lub sprzedaży nieruchomości mogłyby być o wiele niższe od faktycznie poniesionych, gdyby przy przeprowadzaniu transakcji użyto więcej specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.
Z jakimi kosztami kupna sprzedaży nieruchomości powinna się liczyć każda strona biorąca udział w transakcji?
Potencjalny nabywca popełniłby błąd, gdyby uznał, że jego wydatki ogranicza wartość nabywanego mieszkania, domu lub innej nieruchomości, często podawana w formie ceny za 1 m 2. Zapewne dość szybko będzie musiał sobie uświadomić, że w zależności od tego, czy dokonuje zakupu mieszkania, domu lub innej nieruchomości na rynku pierwotnym (czyli przeważnie od dewelopera), czy wtórnym oraz, czy musi skorzystać z kredytu hipotecznego, a także czy korzysta z pośrednictwa ekspertów rynku nieruchomości i finansowych, jego nakłady wzrosną średnio od 3 do 8% wartości nabywanej nieruchomości. Poszczególne składniki tych nakładów są zróżnicowane, bo wynikają m.in. z różnych taks, jakie mogą zastosować notariusze sporządzający nakazaną prawem formę szczególną aktu prawnego, jakim jest akt notarialny, na podstawie, którego sprzedający może przenieść prawo własności mieszkania, domu lub innej nieruchomości na nabywcę.
Potencjalny nabywca, który musi zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, powinien pamiętać, że banki oferujące kredyty hipoteczne stosują stopy oprocentowania, prowizje i opłaty, odnosząc się do własnych wewnętrznych uregulowań, a w związku z tym koszty uzyskanego w jednych bankach kredytów hipotecznych, mogą być wyższe lub niższe niż w innych. Są banki, które kuszą potencjalnych kredytobiorców zerową prowizją i niższymi stopami oprocentowania. Inne znów zachęcają możliwością obniżenia obligatoryjnego 20% wartości nieruchomości wkładu własnego, jaki musi wpłacić potencjalny nabywca mieszkania, domu lub innej nieruchomości. Te wszystkie propozycje powinny być poddane wnikliwej analizie, ponieważ z zasady żaden bank nie kieruje się altruizmem, tylko rachunkiem ekonomicznym, z którego musi wynikać określony zysk.
Do kosztów związanych z usługą notarialną i opłatami towarzyszącymi uzyskaniu kredytu hipotecznego, trzeba jeszcze doliczyć opłaty sądowe za dokonanie niezbędnych wpisów i zmian w księdze wieczystej, zwrot podatku VAT wynoszący 23% od taksy notariusza. A przede wszystkim ciążący na kupującym podatek od czynności cywilnoprawnych, wynoszący 2% wartości nieruchomości, przy czym pobierający ten podatek Urząd Skarbowy przyjmie, jako podstawę opodatkowania wartość rynkową mieszkania, domu lub innej nieruchomości, a nie od wartości przyjętej w umowie kupna-sprzedaży.
Co podpowiada wiedza i doświadczenie, gdy chodzi o obniżenie kosztów związanych z nabyciem mieszkania, domu lub innej nieruchomości? Że warto wydać na opłacenie wyspecjalizowanego pośrednika, niż błądząc, narażać się na straty płynące z braku doświadczenia.