Właściwa wycena sprzedawanej nieruchomości przyśpiesza sprzedaż | Biuro Nieruchomości Warszawa
Czasy, w których mieszkania, domy i inne nieruchomości na polskim rynku nieruchomości szły jak świeże bułeczki już dawno się skończyły i oby nigdy nie wróciły, bo oznaczałoby to niedobre z punktu widzenia narodowej gospodarki zjawisko, kiedy wzrost popytu, mający często podłoże na przykład w rosnącej nadmiernie inflacji o wiele przekracza podaż, co z kolei powoduje wzrost cen, generujący dalszy wzrost inflacji – jednym słowem błędne koło.
Jednakże to społecznie pozytywne zjawisko, kiedy nabywcy mogą przebierać w licznych ofertach sprzedaży mieszkań, domów i innych nieruchomości, powoduje niepokój u osób, które z różnych powodów, w tym także komercyjnych, muszą pozbyć się swojej własności. Sytuację dodatkowo może pogorszyć fakt, że sprzedawca musi się śpieszyć z pozbyciem się mieszkania, domu lub innej nieruchomości, bo na przykład wisi nad nim konieczność przeprowadzki do innego lokum, często w innej miejscowości, czy nawet kraju.
Eksperci i pośrednicy rynku nieruchomości próbują mitygować śpieszących się sprzedawców, czasem przypominając im starą zasadę, że co nagle to po diable, albo, że mieszkanie, dom czy inna nieruchomość jednak świeżą bułeczką nie jest, a pośpiech w tym wypadku nie tylko nie jest wskazany, ale wręcz może uniemożliwić sprzedaż, o konieczności uzyskania rozsądnej ceny nie wspominając.
Polski rynek nieruchomości jest dość specyficzny także z tego powodu, że dla wielu osób, które stały się właścicielami mieszkania, domu lub innej nieruchomości, nabycie prawa własności było okupione prawdziwie heroicznym wysiłkiem często całej rodziny. Nic, więc dziwnego, że wiele Polek i Polaków kierując się maksymą my home is my castle, urządzają swoje mieszkania tak, jakby nigdy nie miały ich opuścić. Kiedy, więc stają przed niespodziewaną koniecznością przeprowadzki do kolejnej siedziby, przypominają sobie wysiłek i nakłady włożone w urządzanie swojego „zamku”, dołączają do tego sentymentalne wspomnienia z nim związane i określają cenę za swój skarb, którą każdy potencjalny nabywca szacuje, jako niebotyczną i na wstępie rezygnuje z przedstawionej mu oferty sprzedaży mieszkania, domu lub innej nieruchomości.
Inną metodą stosowaną przez sprzedających swoje mieszkania właścicieli wyceniania swojej własności, jest metoda porównawcza. Zapoznany z katalogami różnych biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami sprzedawca uznaje, że skoro średnia cena metra kwadratowego powierzchni mieszkań przeznaczonych do sprzedaży, lub szacunki cen mieszkań i domów porównywalnych do jego własności wynoszą tyle a tyle, to i on może takiej ceny oczekiwać.
A co na to praktyka?
A praktyka weryfikowana nie tylko przez potencjalnych nabywców mieszkania, domu lub innej nieruchomości, ale i przez specjalistów wyceny nieruchomości zatrudnianych przez banki udzielające kredytów hipotecznych na zakup tych nieruchomości; a także przez Urzędy Skarbowe, którym operaty szacunkowe sporządzone przez uprawnionych do tego ekspertów finansowych są potrzebne do obliczenia podatku od czynności cywilnych, czyli od mieszkania, domu lub innej nieruchomości, będącej przedmiotem aktu notarialnego.
Praktyka posiadana przez wyspecjalizowanych pośredników i pracowników biur i agencji nieruchomości, wskazuje, że właściwej wyceny przeznaczonej do sprzedaży nieruchomości może dokonać obiektywny specjalista, który potrafi oszacować indywidualną wartość takiego mieszkania, domu lub innej nieruchomości i wyznaczyć cenę, która może realnie przyśpieszyć wizytę w biurze notarialnym, gdzie zostanie sporządzony akt przeniesienia własności ze sprzedającego na nabywcę, który musi mieć formę aktu notarialnego.