Powiedz mi gdzie mieszkasz, a powiem ci, kim jesteś. | Biuro Nieruchomości Warszawa
Zwiedzając stare miasta trudno nie zauważyć prawidłowości, że im bliżej dawnych centrów tych miast, tym bardziej okazałe i bogato zdobione kamienice można podziwiać. Wynikało to z oczywistej przyczyny, że majętniejsi mieszczanie lokowali się bliżej miejsc oferujących im mniej lub bardziej zbędne atrakcje ułatwiające życie. Także kwestia splendoru i jego zewnętrznych oznak miała dla ludzi większe niż obecnie znaczenie. Zamożność, którą należało się wręcz chwalić, uzewnętrzniało się bogatym zdobieniem domów i kamienic. Stąd te piękne elewacje, ozdobne figury ludzkie i zwierzęce, bogato rzeźbione otwory okienne, bramy i drzwi wejściowe oraz wymyślne detale architektoniczne. Stare, zabytkowe kamienice cechują też wielkie mieszkania i przestrzenne, również bogato zdobione klatki schodowe.
Dzisiaj też nie brakuje chętnych do zamieszkania w tak spektakularnych budynkach, jak zabytkowe kamienice i są to pragnienia godne poparcia, bo nowi właściciele starych mieszkań i budynków stają się największymi pomocnikami w podtrzymaniu dziedzictwa kultury materialnej społeczeństwa. Bez nich wiele cennych zabytków mogłoby już dawno nie istnieć. Znajduje to potwierdzenie w programach pomocowych, którymi samorządy obejmują nabywców zabytkowych nieruchomości zlokalizowanych w ich obszarze.
Jednak ktoś, kto z różnych powodów nosi się z zamiarem zakupu mieszkania w zabytkowej kamienicy, powinien rozważyć blaski i cienie swojej decyzji zanim dojdzie do podpisania umowy kupna-sprzedaży zabytkowego mieszkania w starej kamienicy.
Blaski i cienie związane z chęcią zamieszkania w mieszkaniu figurującym w rejestrze zabytków.
O ile każda decyzja związana z zakupem mieszkania, domu lub innej nieruchomości wymaga z oczywistych powodów głębokiego namysłu, o tyle potencjalny nabywca zabytkowego domu lub mieszkania w zabytkowej kamienicy, musi dążyć do realizacji swojego zamiaru ze zwielokrotnioną uwagą, gdyż przeoczenie choćby jednego z istotnych szczegółów może doprowadzić do znacznego i często niepotrzebnego podniesienia ceny nabywanej nieruchomości. Dlatego, tym bardziej, gdy chodzi o zakup mieszkania w zabytkowej kamienicy, warto, a nawet trzeba skorzystać z pomocy eksperta rynku nieruchomości.
Do pierwszych czynności związanych z nabyciem zabytkowej nieruchomości, powinno należeć wnikliwe rozeznanie się w stanie prawnym zabytkowej kamienicy ze szczególnym uwzględnieniem nabywanego lokalu. Trzeba sprawdzić, czy oferujący sprzedaż mieszkania, który może mieć ułamkowy udział we własności nieruchomości, ma prawo zbycia swoich udziałów. Informacji na ten temat dostarczą zapisy w księdze wieczystej. Trzeba wiedzieć, jaki jest stan prawny gruntu, na którym posadowiona jest zabytkowa kamienica – często działka jest użytkowana na podstawie dzierżawy wieczystej, co w jakimś stopniu ogranicza pełne prawo własności.
Następnie warto jest zapoznać się z rejestrem zabytków i sprawdzić, jakie warunki będzie stawiał wojewódzki konserwator zabytków, gdy nabywane mieszkanie trzeba będzie poddać remontowi. Przy okazji warto też zapoznać się z możliwymi formami pomocy, jakimi może być objęty nabywany zabytkowy lokal.
Konieczne jest też dokładne zapoznanie się z uwarunkowaniami architektoniczno-technicznymi. Wielkie mieszkania w zabytkowych kamienicach, z jednej strony dają nieograniczone możliwości zaspokojenia potrzeby komfortu i zmysłu estetycznego przyszłych mieszkańców, z drugiej mogą stawiać wysokie wymagania techniczne związane choćby z utrzymaniem właściwej temperatury wnętrza, szczególnie, gdy konserwator zabytku zabrania stosowania nowoczesnych szczelnych okien, albo nowoczesnych metod ocieplenia zabytkowego budynku.
Dołącz do dyskusji
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.