Negocjowanie, jako sztuka ważna na rynku nieruchomości | Biuro Nieruchomości Trinity House
Do ulubionych powiedzeń jednego z bardziej znanych i cieszących się dużym uznaniem w branży ekspertów ds. nieruchomości, jest to: „targować to się można na targowisku, a na rynku nieruchomości trzeba negocjować”. W tym powiedzeniu mieści się niepozbawione słuszności przekonanie, że nieruchomość, jako dobro będące przedmiotem transakcji o dużej wartości, i to nie tylko w sensie finansowym, wymaga szczególnie uważnego i umiejętnego podejścia, żeby mogło doprowadzić do satysfakcjonującego skutku obie uczestniczące w nim strony. Istnieje wiele znanych od wielu wieków książek i opracowań poświęconych sztuce negocjacji. jako cennej umiejętności umożliwiającej osiąganie życiowych sukcesów. Jeśli, więc jednym z atrybutów udanego życia jest zaspokajające potrzeby właściciela lokum, to swoją odpowiednią rangę osiąga sztuka negocjacji, gdy dochodzi do kupna wymarzonego mieszkania, domu lub innej nieruchomości.
Jeśli nie wszystkie, to znaczna większość podręczników o sztuce negocjacji, zaleca trzymanie się zasady dążenia do skutku zadowalającego strony biorące udział w negocjacjach. Nie znaczy to bynajmniej, że prowadząc negocjacje należy odrzucić zasadę ograniczonego zaufania do drugiej negocjującej strony. Każdy sprzedający chce z oczywistych powodów przedstawić swoją ofertę z jak najlepszej strony. Może się to przekładać na mniej lub bardziej świadome ukrywanie ciemniejszych stron sprzedawanego mieszkania, czy też domu. Nie każdy sprzedający będzie na pierwszy plan wybijał także ukryte wady prawne związane ze sprzedawaną nieruchomością. Prawie każdy nabywca mieszkania, domu, czy innej nieruchomości spotka się z powszechnie stosowanym zwyczajem znacznego nieraz zawyżania ceny oferowanej w ogłoszeniach nieruchomości w stosunku do prawdziwych oczekiwań. Warto też przestrzec każdego potencjalnego nabywcę mieszkania, że może on być poddany presji, pod wpływem, której ma podjąć szybką nie do końca przemyślaną decyzję kupna.
O czym powinien pamiętać potencjalny nabywca mieszkania z rynku wtórnego?
To przede wszystkim nabywca musi pamiętać, że ma dokonać zakupu, który w poważnym stopniu może wpłynąć na sporą część jego dalszego życia. To w zakupionym mieszkaniu będą się toczyły prawie wszystkie najważniejsze życiowe sprawy. Dlatego warto do aktu kupna mieszkania, domu lub innej nieruchomości podejść z rozwagą i wielką dbałością o każdy szczegół przed złożeniem ostatniego, decydującego o nabyciu podpisu na umowie kupna sprzedaży.
Warto się też zastanowić, czy własne predyspozycje umożliwią dokonanie najlepszego wyboru mieszkania, a następnie odpowiednie przeprowadzenie zwieńczonych sukcesem negocjacji. Wcale nie należy zakładać, że predyspozycje te mogą być niewłaściwe, ale ważne jest, żeby wiedzieć, czy towarzyszące kupowaniu mieszkania zrozumiałe emocje, nie przyczynią się do zaciemnienia prawdziwego obrazu nabywanej nieruchomości. Czy w ogóle okazywanie zbyt wielkiego zapału do szybkiego zakupu mieszkania, które, jak żadne inne spełnia oczekiwania kupującego, nie przyczyni się do usztywnienia się sprzedawcy przy negocjowaniu ostatecznej ceny. Niepotrzebne okazywanie entuzjazmu może też zachęcać sprzedającego do uzależnienia podpisania umowy przedwstępnej od wypłacenia przez rozemocjonowanego potencjalnego nabywcę zadatku, co może skutkować utratą przez niego pieniędzy na ten zadatek wyłożonych, gdy to z jego powodu do transakcji nie dochodzi.
Podobne do powyższych przemyślenia prowadzą wielu potencjalnych nabywców mieszkania, domu lub innej nieruchomości do słusznego wniosku, że lepiej niewielkim kosztem w stosunku do możliwych strat, skorzystać z usług eksperta ds. nieruchomości.
Dołącz do dyskusji
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.