Sprzedaż nieruchomości – lepsza jakość, a nie ilość | Biuro Nieruchomości Premium
Jest przypuszczenie graniczące z pewnością, że 90% właścicieli sprzedających swoje mieszkanie, dom lub inną nieruchomość, po pierwszych próbach samodzielnego znalezienia kupca, zaczyna się rozglądać za pośrednikiem obrotu nieruchomościami, żeby mu zlecić doprowadzenie sprawy do upragnionego aktu notarialnego potwierdzającego przeniesienie prawa własności na kupującego nieruchomość.
Często jeszcze przez pewien czas część sprzedających wzdraga się na myśl o podpisaniu z pośrednikiem umowy z zaznaczeniem prawa wyłączności pośrednika na sprzedaż nieruchomości, będącej przedmiotem umowy. Czasem dzieje się tak ze względów oszczędnościowych – pośrednikowi trzeba będzie zapłacić prowizję, jako wynagrodzenie za usługę pośrednictwa w sprzedaży mieszkania, domu lub innej nieruchomości, która może wynieść nawet 4% wartości transakcyjnej sprzedawanej nieruchomości. Trudno zaprzeczyć, że kilkunastotysięczna prowizja nie jest łatwa do szybkiego zaakceptowania. Jednak każdy doświadczony pośrednik jest w stanie przytoczyć wiele prawdziwych argumentów przemawiających na korzyść podpisania umowy pośrednictwa na wyłączność.
Co daje sprzedającemu umowa pośrednictwa na wyłączność?
Przede wszystkim rozwieje na wstępie obawy sprzedającego nieruchomość, że jego anons o sprzedaży nie dotrze do wystarczającej liczby potencjalnych nabywców jego mieszkania, domu lub innej nieruchomości, bo pośrednik wskaże na fakt, że jest członkiem np. Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, w związku z czym, musi przestrzegać regulaminu tej organizacji, który nakłada na każdego pośrednika obowiązek umieszczenia nie później niż w ciągu 72 godzin od podpisania umowy pośrednictwa tego ogłoszenia. W ten sposób anons o sprzedaży jest rozpowszechniany przez tysiące agentów i pośredników, a zagwarantowane umieszczenie go w portalach internetowych zwiększa jego dostępność do potencjalnych nabywców kilkudziesięciokrotnie. Tak, więc efekt szerszego udostępniania anonsu o sprzedaży mieszkania, domu lub innej nieruchomości jest paradoksalnie kilkukrotnie większy niż w przypadku, gdy jest rozpowszechniany przez kilku pośredników działających na podstawie umowy otwartej.
Działający na podstawie umowy na wyłączność pośrednik, na pewno ma więcej czasy, który może poświęcić sprzedawanej przez siebie nieruch ości. Śmiało można powiedzieć, że doświadczony pośrednik powoduje, że właściciel wystawionej do sprzedaży nieruchomości może ograniczyć swoje uczestnictwo w procesie sprzedaży do minimum. Nie musi, chociaż może, brać udziału w poprawkach aranżacyjnych, przygotowujących sprzedawaną nieruchomość do atrakcyjniejszych form prezentacji jej potencjalnym nabywcom, zgodnie np. z metodą Home Staging.
Doświadczony pośrednik w ramach umowy na wyłączność zadba skrupulatnie o zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji, jaka będzie niezbędna do sporządzenia i podpisania aktu notarialnego, przenoszącego własność ze sprzedającego na kupującego.
Nie najmniej ważną rzeczą, jaką obok ustalenia adekwatnej ceny zbywanej nieruchomości, będzie emocjonalny dystans pośrednika do mieszkania, domu lub innej nieruchomości, co w odróżnieniu od sytuacji często stwarzanych przez rozemocjonowanego właściciela, ułatwia prowadzenie negocjacji z potencjalnymi nabywcami.
Właściwie sprzedającemu mieszkanie, dom lub inną nieruchomość pozostaje problem, jak dobrze wybrać biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i podpisać umowę pośrednictwa z wyłącznością.
Biuro Nieruchomości Premium – lokalny Partner segmentu premium