Kto powinien kupić, a kto wynająć mieszkanie, dom lub inną nieruchomość? | Biuro Nieruchomości Warszawa Wawer
W obliczu coraz bogatszej oferty rynku nieruchomości, z jaką stykają się Polki I Polacy, doradzanie komukolwiek, czy powinien kupić, czy wynająć mieszkanie, dom lub inną nieruchomość, przypomina propozycję wybrania między wróżeniem z ręki, czy z fusów.
Argumentów za kupieniem mieszkania, domu lub innej nieruchomości, może być dokładnie tyle samo, co za wynajęciem ich. Jedna i druga propozycja jest zależna od sytuacji, w jakiej jest potencjalny nabywca nieruchomości, lub jej potencjalny najemca.
Częstym argumentem, mającym przemawiać za kupnem mieszkania domu lub innej nieruchomości, jest, że rzekomo lepiej zamiast płacić komuś czynsz, wziąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania i spłacając raty kredytu w końcu stać się właścicielem swojego mieszkania. Jest to argument tyleż trafny, co… nietrafny. Rozstrzygając wszystkie za i przeciw, warto pamiętać o różnych przewidywalnych, a jeszcze częściej zupełnie nieprzewidywalnych sytuacjach, w jakich najprawdopodobniej znajdzie się w przyszłości dokonujący wyboru „kupić/wynająć”.
Gdyby, więc – choć trudno sobie taką sytuację wyobrazić – ktoś szukał porady, czy powinien kupić, czy wynająć mieszkanie, dom lub inną nieruchomość, należałoby go wypytać, jakie ma plany życiowe. Czy chce założyć rodzinę i w ogóle nie bierze pod uwagę możliwości opuszczania na dłużej swojego miejsca zamieszkania. Czy też odwrotnie – ma zamiar jeździć po świecie w zależności od tego, gdzie będzie miał lepszą pracę albo warunki do życia. Możliwe odpowiedzi nasuwają się niby same: – w tym pierwszym przypadku oczywiście korzystniejszy będzie zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, nawet, jeśli to się będzie wiązało z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego, gdyż wydaje się racjonalniejsze spłacanie kredytu z perspektywą, że kiedyś to spłacanie się skończy, a własność pozostanie, niż, zamiast rat kredytowych płacić czynsz za wynajem.
Pozostaje jeszcze tylko dowiedzieć się, czy potencjalny nabywca mieszkania, domu lub innej nieruchomości i jednocześnie kredytobiorca kredytu hipotecznego posiada odpowiednią zdolność kredytową, dobrą historię kredytową i, co równie ważne, środki na wkład własny, wynoszący 20% wartości nabywanej na kredyt nieruchomości. Jeśli nabywca tych warunków nie będzie spełniał, to raczej na kredyt hipoteczny nie powinien liczyć, więc pozostaje mu wynajem mieszkania i dążenie do powiększenia swoich możliwości nabywczych.
Jednak nawet, kiedy się okaże, że klient spełnia wszystkie warunki, jakie na pewno postawi mu każdy bank, gdy wystąpi z wnioskiem o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, jego wybór między zakupem mieszkania, a wynajęciem go wcale nie musi być oczywisty. Z jednej strony, jeśli można założyć, że potencjalny nabywca nieruchomości nie będzie z niej korzystał przez całe życie, to może się okazać, że alternatywa zakupu mieszkania, domu lub innej nieruchomości z myślą o wynajęciu go i spłacaniu tej własności z uzyskiwanego czynszu za wynajem, też może nie być jednoznacznie korzystna, zwłaszcza wtedy, gdy właściciel lokalu wyjedzie w poszukiwaniu lepszej pracy i warunków życia za granicę, a w kraju nie będzie mógł zostawić wiarygodnego plenipotenta, który w jego imieniu będzie doglądał wynajętego mieszkania, regulował rachunki i pobierał czynsz od najemcy. Jak z tego wynika, szczególnie zakupowi mieszkania, domu lub innej nieruchomości potrzebny jest głęboki namysł i rozwaga w podejmowaniu decyzji.
Ale dodać też trzeba, że w tym namyślaniu się dużą pomoc może okazać profesjonalny pośrednik obrotu nieruchomościami.
Agencja Nieruchomości Wawer – lokalny Partner na rynku nieruchomości.